Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie syrop na suchy kaszel

Syrop na kaszel suchy. Często polecany jest syrop na bazie ziół

Data publikacji 6 września 2021

Kaszel to naturalny odruch obronny organizmu, bardzo pomocny w walce z infekcją. Dzięki kaszlowi organizm łatwiej usuwa ciała obce i wydzieliny z dróg oddechowych. Wyróżnia się jego kilka typów, jednak najczęściej dzieli się go na kaszel suchy i mokry. Kaszel mokry pomaga odkrztuszać i usuwać wydzieliny z górnej części układu oddechowego. Suchy pojawia się przede wszystkim na początku przeziębienia. Jest mniej pomocny w walce z chorobą, jednak dość przykry. Bardzo często pojawia się podczas spoczynku, uniemożliwiając spanie.

Kaszel suchy może zmienić się w mokry

Kaszel w przebiegu przeziębienia może zmieniać swój rodzaj. Suchy, charakterystyczny dla początkowej fazy przeziębienia, może zmienić się w mokry, gdy w układzie oddechowym zgromadzi się zbyt wiele wydzieliny. Warto jednak pamiętać, że suchy kaszel nie musi pojawiać się tylko na początku przeziębienia. Może pojawiać się po chorobie i trwać nawet wiele tygodni. Oczywiście przeziębienie to nie jedyna sytuacja przy której może pojawić się suchy kaszel. Taki kaszel może być związany z podrażnieniem dróg oddechowych, alergią czy też nawet ze złą jakością powietrza, którym oddychamy. Może też mieć związek z paleniem papierosów. Jaki syrop na suchy kaszel jest najlepszy? Wiele zależy od stopnia nasilenia kaszlu.

Syrop ziołowy

Przy małym i średnim nasileniu suchego kaszlu, warto stosować syrop na bazie ziół. Taki syrop kosztuje bardzo niewiele i dostępny jest bez recepty. Można kupić go w każdej aptece, ale też – na przykład – w sklepie zielarskim. Co ważne, syrop na bazie ziół jest bardzo skuteczny i jednocześnie bezpieczny. Nawet przedawkowanie nie będzie powodować żadnych skutków ubocznych.

Silny suchy kaszel

Jeśli kaszel jest dość silny, syrop na suchy kaszel musi być inny. W tej sytuacji trzeba zażywać syrop, którego składniki będą oddziaływać na ośrodek kaszlu. Może to być syrop, który w swoim składzie zawiera dekstrometorfan lub kodeinę. Syropy na suchy kaszel na bazie kodeiny są bardzo popularne i skuteczne. Mają działanie rozkurczowe, świetnie działają na oskrzela, jednocześnie też wykazują działanie przeciwbólowe. Warto jednak pamiętać o jednym. Kodeina to składnik, który w przypadku przedawkowania może wywołać działanie podobne do narkotyków. Samo stosowanie takiego syropu nie powinno być też zbyt długie. Kodeina bowiem bardzo szybko uzależnia, dlatego wielotygodniowe stosowanie syropu na bazie kodeiny może się źle skończyć.

Kaszel nie mija. Co dalej?

Przy kaszlu i podobnych dolegliwościach, nie każdy od razu zgłasza się do lekarza. Bardzo często leczymy się na własną rękę. Przy niewielkich dolegliwościach oczywiście jest to jak najbardziej słuszne, warto jednak pamiętać o jednym. Jeśli pomimo starań, zażywania syropów, kaszel przez kilka dni nie mija, co więcej, pojawiają się nowe objawy chorobowe, warto skonsultować się z lekarzem. Brak odpowiedniego leczenia może bowiem doprowadzić do takich powikłań jak zapalenie oskrzeli czy też płuc. Leczenie takich dolegliwości będzie trudniejsze, sama choroba zaś potrwa długo.

Medycyna estetyczna

Redakcja nowekosmetyki.pl

Zespół miłośniczek lifestyle'u, urody i zakupów. Dzielimy się nowinkami i poradami na temat zdrowia, diet, urody i zakupów. Dzieci zajmują w naszych życiach bardzo istotne miejsce, dlatego na blogu można znaleźć też wiele treści dotyczących parentingu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Preparaty medycyny chińskiej