Tabletki na wypadanie włosów – wszystko co trzeba wiedzieć

Nadmierne wypadanie włosów jest jednym z najczęstszych problemów związanych z medycyną estetyczną, ponieważ jest to proces naturalny, prędzej czy później występujący u każdego człowieka. Niektórzy jednak doświadczają go zbyt wcześnie, już w wieku młodzieńczym skarżąc się na wypadające włosy. W takich wypadkach należy zbadać przyczynę łysienia i jak najszybciej zająć się leczeniem. Kiedy można mówić o nadmiernym wypadaniu włosów? Czy tabletki na wypadanie włosów zawsze są konieczne?

Nadmierne łysienie – po czym rozpoznać?

Włosy wypadają każdemu człowiekowi, niezależnie od wieku czy stopnia ich pielęgnacji. Nie ma w tym żadnych powodów do zmartwień, dlatego że to naturalne działanie organizmu. Niektórzy jednak często nadinterpretowują to zjawisko jako nadmierne łysienie, które trzeba leczyć. Przed udaniem się do lekarza i omówieniem z nim problemu należy jednak się upewnić, że włosów wypada co najmniej setka każdego dnia. W przypadku mniejszego nagromadzenia wypadających włosów nie ma potrzeby podejmowania żadnych kroków medycznych.

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów

Przyczyn nienaturalnego łysienia jest bardzo wiele. Czasami wypadają one od stresu i przemęczenia, czasami przez nadwrażliwość mieszków włosowych na hormony, a czasami przez złą pielęgnację skóry głowy. Jednak w większości przypadków winny jest niedobór odpowiednich witamin i minerałów, które są potrzebne do prawidłowego rośnięcia włosów na głowie. Szczególnie ważne są tutaj – witamina B, magnez, cynk i żelazo.

Tabletki na wypadanie włosów

Przed podjęciem jakichkolwiek działań należy skonsultować nadmierne wypadanie włosów z lekarzem. Zwykle, po potwierdzeniu problemu i jego przyczyny przepisuje on pacjentowi tabletki na wypadanie włosów, pozwalających uzupełnić brakujące mikroelementy w organizmie i wzmocnić rosnące włosy. Wybieranie ich na własną rękę jest niebezpieczne i nieodpowiedzialne, ponieważ może ono doprowadzić do nadmiaru żelaza lub magnezu, co ma fatalne skutki zdrowotne.

Jakie składniki powinny znaleźć się w dobrych tabletkach?

Przede wszystkim leki na wypadające włosy muszą być bogate w różne rodzaje witaminy B, takie jak witamina B3, B5 i B6. Jednak, w zależności od diagnozy lekarza, dobre tabletki muszą zawierać również duże ilości potrzebnych składników mineralnych. Należy jednak pamiętać, że te suplementy jedynie wspomagają zbilansowaną dietę, dlatego chcąc wyleczyć nadmierne wypadanie włosów należy przede wszystkim wprowadzić do swojego codziennego życia dobre nawyki żywieniowe.

Dieta na wypadanie włosów

Witamina B często jest usuwana z produktów spożywczych w procesie sztucznego przetwarzania, dlatego posiłki takie jak wątróbki, jajka, ser, pomidory, czy też szpinak należy jeść w dużych ilościach albo spożywać wyłącznie te pochodzące z pewnych upraw i hodowli. Jajka są również źródłem żelaza i cynku, które można również zapewnić sobie jedząc m.in: wątróbki, fasolę, otręby i sałatę. W niektórych przypadkach pacjentowi potrzeba również zwiększonej dawki magnezu, w który bardzo bogate są orzechy, pestki dyni, a także kakao.

Redakcja nowekosmetyki.pl