Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś
Dieta jak wytrwać w diecie

Kilka sposobów na to, jak wytrwać w diecie

Data publikacji 30 sierpnia 2021


Rok w rok bardzo wiele osób przekonuje się, żeby trwanie w diecie wcale nie jest takim łatwym zadaniem. Odchudzanie bywa trudnym i długotrwałym procesem, który potrafi nastręczyć wielu trudności. Dlatego tak wiele osób podaje się już po krótkim czasie diety. Bardzo często przyczyną tego jest popełnianie podstawowych błędów, które utrudniają zrzucenie masy. Tymczasem dieta wcale nie musi być męczarnią, a gubienie kilogramów może być łatwe i przyjemne.

Nie wolno się głodzić

Bardzo często błędem osób przechodzących na dietę jest narzucanie sobie zbyt restrykcyjnych zasad. Warto udać się do dietetyka, który podpowie, jaką kaloryczność powinien mieć dzienny jadłospis danej osoby. Po obliczeniu swojego całkowitego zapotrzebowania energetycznego, warto od tej wartości odjąć około 300 kilokalorii. Dzięki temu proces odchudzania będzie trwał nieco dłużej, ale będzie efektywny, bez ryzyka wystąpienia efektu jojo. Zbyt restrykcyjna dieta sprawia, że można szybko się zniechęcić, a samo wytrwanie w diecie – okaże się niemożliwe.

Nie wolno przejmować się wpadkami

Osoby, które zastanawiają się, jak wytrwać w diecie, bardzo często poddają się już po pierwszych niepowodzeniach. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nauka zdrowych nawyków żywieniowych wcale nie jest taka łatwa i może zająć bardzo dużo czasu. Osoby będące na diecie redukcyjnej czasami sięgną po niezaplanowany smakołyk, po czym mają wyrzuty sumienia. Po takiej jednorazowej wpadce nie wolno poddawać się, tylko natychmiast należy wrócić na dobre tory. Jednorazowe zjedzenie ulubionego przysmaku nie zaprzepaści osiągniętych efektów. Im dłużej będzie trwała dieta, tym rzadziej będzie powracać ochota na podjadanie niezdrowych rzeczy.

Cele powinny być realne

Zbyt wysokie ustawienie sobie poprzeczki podczas odchudzania zwiększa ryzyko, że efekty zostaną jedynie w sferze marzeń. Kiedy osoba na diecie nastawia się na utracenie ogromnej ilości kilogramów, bardzo szybko może pojawić się uczucie rozczarowania, a motywacja spada. Na pewno nie sprzyja to wytrwaniu w diecie i może nastąpić powrót do starych nawyków. O wiele lepiej działać jest metodą małych kroczków – ustalając sobie mniejsze, ale realne cele. Wtedy postęp jest zauważalny i zachęca on do dalszych działań.

Nie wolno wystawiać się na pokusy

Aby wytrwać w diecie, trzeba przestrzegać odpowiednich nawyków. Dlatego nie powinno się trzymać w domu niezdrowych przekąsek, które mogą zachęcać do złamania jej zasad. Wybierając się na zakupy, warto przed wyjściem zjeść niewielki posiłek, ponieważ uczucie głodu skutecznie zachęca do zakupu niezdrowych produktów. Będąc w sklepie, warto omijać półki ze słodyczami, zwłaszcza na początku swojej przygody z odchudzaniem. Kiedy ochota na zjedzenie czegoś niezdrowego staje się zbyt silna, można sięgnąć po zdrowe zamienniki. Suszone owoce, pokrojone w słupki warzywa oraz smaczne desery pomogą wytrwać w zdrowych nawykach żywieniowych.

Odpowiedź na pytanie – jak wytrwać w diecie – jest w gruncie rzeczy bardzo łatwa. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że utrata zbędnych kilogramów to tylko początek, a zdrowy styl życia powinien zostać na zawsze. Chwilowa zmiana nawyków poskutkuje wystąpieniem efektu jojo zaraz po zakończeniu odchudzania. Aby kilogramy nie powróciły, trzeba zmienić sposób myślenia i życia.

Krem UV i pielęgnacja w jednym

Redakcja nowekosmetyki.pl

Zespół miłośniczek lifestyle'u, urody i zakupów. Dzielimy się nowinkami i poradami na temat zdrowia, diet, urody i zakupów. Dzieci zajmują w naszych życiach bardzo istotne miejsce, dlatego na blogu można znaleźć też wiele treści dotyczących parentingu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

koktajle odchudzające