Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś
Dziecko zabawy na podwórku

Najciekawsze zabawy na podwórku

Data publikacji 13 września 2021


Dzisiejsza młodzież nie spędza już całych dni na dworze, a coraz częściej wybiera rozrywkę w Internecie, a więc gry, seriale, czy media społecznościowe. Warto jednak nawet w ramach ciekawostki, przybliżyć młodym ludziom jak kiedyś, często z wykorzystaniem jedynie dwóch kapsli, bawiliśmy się na dworze.

Dlaczego warto uczyć dziecka podwórkowych zabaw?

Zabawy tego typu są bardzo ważne, bo angażują dziecko do ruchu oraz odbywają się na świeżym powietrzu. Warto więc nauczyć dzieci zabawy na podwórku, żeby chociaż w najmłodszych latach doświadczyli magii gry w klasy, czy zabawy w szczura z wykorzystaniem skakanki, zanim odkryją internet i zaczną siedzieć przed komputerem, tabletem czy telefonem.

Gry tego typu są również świetną formą na asymilacje dziecka z otoczeniem poprzez nawiązywanie nowych znajomości na podwórku i rywalizacje z innymi dziećmi. Takie zabawy mogą się również okazać jedyną formą zabawy podczas awarii prądu, czy wyjazdów, podczas których dzieci bardzo często nudzą się i siedzą cały czas w telefonach.

Najciekawsze zabawy podwórkowe

Zaletą takich zabaw jest również fakt, że są dostępne dla każdego, a więc nie wymagają żadnych inwestycji. Do dobrej zabawy nie potrzebujemy konsoli za 2000 złotych i gier za setki złotych, a wystarczy nam kreda, skakanka czy kapsle.

Jakich gier warto nauczyć swoje dziecko?

1. Wyścig z wykorzystaniem kapsli. Do zabawy potrzebujemy kredy, którą rysujemy dowolną, choć nie za długą trasę, po czym ustawiamy dwa kapsle na jednym końcu. Zabawa polega na pstrykaniu w kapsel tak, aby pokonał całą drogę, nie przekraczając linii kredy, bo jeśli tak się stanie, to kapsel wraca na początek. Tak więc kapsel możemy pstrykać wielokrotnie, dążąc do pokonania całej trasy, tak długo, jak nie przekracza wyznaczonej linii. Osoba, która pierwsza dotrze do mety, wygrywa, a wszystkiemu może towarzyszyć jakiś drobny zakład, żeby podgrzać rywalizację.

2. Gra w gumę. Przyjmuje się, że jest to gra dla dziewczyn, choć wśród młodych osób nie ma to większego znaczenia. Na czym polega gra? Dwie osoby stają naprzeciwko siebie w odległości 2-3 metrów i rozciągają gumę w okolicy kostek. Trzecia osoba wchodzi do środka i ma wykonać ustalony układ ruchów, nie zahaczając o linę, bo jeśli to zrobi, to przegrywa. Natomiast jeśli jej się uda, to guma jest podnoszona np. do wysokości kolan. Wygrywa osoba, która wykona określony układ bez dotykania liny na najwyższej wysokości.

3. Klasy. To jedna z najciekawszych gier na podwórku, a potrzebujemy do niej jedynie kredy, za pomocą której rysujemy siedem kwadratów i jedno kółko na końcu w odpowiedniej odległości. Na czym polega gra? Na początku musimy trafić w pole numer jeden za pomocą kapsla i jeśli nam się to uda, to musimy przeskoczyć na jednej nodze pola nr: 1,2,3,4. Z pola numer 4 musimy wykonać skok na obie nogi na pole nr 5, a następnie z podskokiem wylądować na polu nr 6 i tak samo na pola nr: 7 i 8. Finalnie należy wykonać podskok o 180 stopni i wrócić na pole numer 1 skacząc dokładnie tak jak w poprzednio, tylko w drugą stronę. Przegrywa ten, kto nadepnie na linie lub wypadnie z pola, a wygrywa ten, kto wykona poprawnie cały układ. Każdy ma jedną szansę, a gra trwa aż do czasu wyłonienia zwycięzcy, co często trwa dość długo.

Krem UV i pielęgnacja w jednym

Redakcja nowekosmetyki.pl

Zespół miłośniczek lifestyle'u, urody i zakupów. Dzielimy się nowinkami i poradami na temat zdrowia, diet, urody i zakupów. Dzieci zajmują w naszych życiach bardzo istotne miejsce, dlatego na blogu można znaleźć też wiele treści dotyczących parentingu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

zabawy na podwórku