Na czym polega dieta bez nabiału i dla kogo jest przeznaczona?
Data publikacji 26 sierpnia 2021
W mediach wciąż pojawiają się doniesienia o cudownych dietach, które nie tylko odchudzą, ale również dodadzą nam energii i poprawią samopoczucie. Wśród nich znajduje się także dieta bez nabiału, która tak naprawdę jest raczej sposobem żywienia i związana jest z alergią lub nietolerancją laktozy. Co warto o niej wiedzieć?
Kiedy zrezygnować z nabiału?
Osoby, które decydują się na dietę bez nabiału, najczęściej zmagają się z jednym lub drugim schorzeniem, a mianowicie nietolerancją laktozy lub alergią na białka mleka. Są to dwie różne dolegliwości i o zupełnie innym podłożu. Alergia na białka mleka jest schorzeniem autoimmunologicznym, a cierpiące na nią osoby praktycznie w ogóle nie mogą spożywać produktów, w których znajduje się mleko. Nietolerancja laktozy to pewna dysfunkcja metaboliczna, a mianowicie niedobór enzymu trawiącego laktozę. W tym przypadku dopuszczalne jest spożywanie w niewielkich ilościach nabiału.
Istnieje również spora grupa ludzi, którzy świadomie rezygnują z nabiału, mimo że nie cierpią na żadne ze schorzeń. Związane jest to z badaniami, które dowodzą, że mleko i jego przetwory nie są nam konieczne, a mogą wywoływać różne dolegliwości i być przyczyną złego samopoczucia. Nie brakuje również osób, które rezygnują z nabiału ze względu ideologicznych. W każdym z tych przypadków ich sposób żywienia to właśnie dieta bez nabiału.
Czego nie można jeść na diecie bez nabiału i czym go zastąpić?
Dieta bez nabiału wiąże się z wyeliminowaniem bardzo wielu produktów, z którymi często mamy do czynienia na co dzień. Jest to przede wszystkim mleko krowie, śmietana, masło, twaróg, serki, jogurty, a nawet czekolada mleczna. Jednak nie wystarczy tylko odstawić te konkretne produkty, ponieważ mleko, masło lub po prostu białka mleka są dodatkiem do bardzo wielu różnych innych produktów, które na co dzień spożywamy, np. pieczywa, wędlin czy słodyczy. Dla wielu może być to w początkowej fazie bardzo trudne i nie obędzie się bez dokładnego czytania etykiet.
Na szczęście w sklepach już nie tylko ze zdrową żywnością, ale nawet w dyskontach i supermarketach, znajdziemy bardzo wiele produktów, którymi zastąpimy mleko krowie, masło czy ser. Są to przede wszystkim napoje roślinne, które wyglądem przypominają mleko, ale są produkowane z ryżu, owsa, migdałów czy soi. Natomiast ser często zastępuje się popularnym tofu, a smarowidła pastami z nasion czy orzechów. W sklepach można również zakupić tradycyjne produkty mleczne bez laktozy, np. jogurty, mleko czy ser żółty. Jest to na pewno bardzo duże ułatwienie dla osób, które rezygnują z nabiału nie z powodów ideologicznych, ale przede wszystkim zdrowotnych.
Jakie korzyści przynosi dieta bez nabiału?
Osoby z nietolerancją odczuwają bardzo duże różnice, jeśli chodzi o układ trawienny. Przede wszystkim można skutecznie pozbyć się wzdęć, powiększonego brzucha i dokuczliwego przelewania się w jelitach, a nawet bólów brzucha i biegunek. Wiele osób utrzymuje również, że wraz z dietą poprawił się wygląd skóry i przede wszystkim samopoczucie.