Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś
Dieta 5 posiłków dziennie

Jedzenie 5 posiłków dziennie – zasady diety i efekty. Warto czy nie?

Data publikacji 14 września 2021


Właściwie skomponowana dieta nie tylko pomaga dbać o linię, ale również wspiera zdrowie. Dietetycy bardzo często polecają wtedy jedzenie 5 posiłków dziennie. Jakie efekty daje taki jadłospis?

5 posiłków dziennie – zasady diety

Podstawowe zasady diety zawierającej 5 posiłków dziennie są bardzo proste – zakładają one jedzenie każdego dnia 5 posiłków, najczęściej w odstępach wynoszących 3 godziny.

Na dietę składają się:
– Śniadanie,
– Drugie śniadanie,
– Obiad,
– Podwieczorek,
– Kolacja.

Najlepiej, aby pierwsze 4 posiłki składały się ze zróżnicowanych składników odżywczych – węglowodanów, białek i tłuszczów, natomiast ostatni głównie z białek. Należy także zadbać o dużą ilość płynów – najlepiej pić 8 szklanek wody na dzień.

Rodzaje diet z 5 posiłkami dziennie

Jako że dieta określana jako 5 posiłków dziennie może zawierać różnorodne produkty, może być ona dopasowana do potrzeb i gustu osoby, która z niej korzysta.

Przykładowo dieta ta może być wegetariańska, wegańska, może eliminować określone produkty, na przykład z alergenami.

Ważne jest, aby dieta została odpowiednio zaplanowana i każdy z jej posiłków odpowiadał ogólnemu zapotrzebowaniu kalorycznemu oraz wskazaniom żywieniowym.

Jedzenie 5 posiłków dziennie – efekty diety

Dieta zawierająca 5 posiłków dziennie ma dostarczać do organizmu stałą dawkę składników odżywczych w regularnych odstępach. Dzięki temu ma ona poprawić pracę układu pokarmowego oraz innych układów ciała, dbając o zdrowie i sylwetkę.

Można jednak spotkać się z badaniami, które wskazują, że 5 posiłków dziennie sprzyja przybieraniu na wadze. Wynika to z faktu, że łatwiej wtedy stracić kontrolę nad liczbą kalorii, bo częściej sięga się po szybkie i niezdrowe przekąski, na przykład słodycze, fast-foody. Nie oznacza to, że dieta z 5 posiłkami na dzień jest niezdrowa, ale wskazuje, że może ona powodować problemy z utrzymaniem wagi, gdy nie będzie właściwie zaplanowana i przestrzegana.

Pojawiają się również sprzeczne wyniki badań dotyczące liczby posiłków w diecie dla diabetyków. Większość lekarzy zaleca wtedy jedzenie mniejszych posiłków częściej, natomiast dostępne są także wyniki wskazujące, że jedzenie 2 obfitych posiłków w ciągu dnia – śniadania i obiadu – pozwoliło na unormowanie poziomu glukozy we krwi. Trudno zatem o jednoznaczne wnioski, stąd też dieta powinna być skonsultowana ze specjalistą.

Kiedy warto stosować dietę z 5 posiłkami dziennie?

Dieta zawierająca 5 posiłków dziennie zasadniczo jest polecana przez większość dietetyków, chociaż niektórzy z nich wskazują, że liczba posiłków powinna być dostosowana indywidualnie do potrzeb i preferencji. Przykładowo niektóre osoby najczęściej jedzą 4 posiłki dziennie, czyli śniadanie, drugie śniadanie, obiad i kolację.

5 posiłków dziennie polecanych jest szczególnie osobom:
– Na dietach odchudzających,
– W podeszłym wieku,
– Z chorobami sercowo-naczyniowymi,
– Z cukrzycą,
– Z chorobą tarczycy Hashimoto,
– Z problemami trawiennymi, na przykład z wątrobą, drogami żółciowymi, trzustką, jelitami.

Dopasowaną do potrzeb dietę z 5 posiłkami może zaplanować dietetyk lub można kupić ją jako dietę pudełkową.

Krem UV i pielęgnacja w jednym

Redakcja nowekosmetyki.pl

Zespół miłośniczek lifestyle'u, urody i zakupów. Dzielimy się nowinkami i poradami na temat zdrowia, diet, urody i zakupów. Dzieci zajmują w naszych życiach bardzo istotne miejsce, dlatego na blogu można znaleźć też wiele treści dotyczących parentingu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

koktajle odchudzające