Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle zero waste

Co oferuje sklep Zero Waste?

Data publikacji 23 grudnia 2021

Żeby zrozumieć czym jest sklep zero waste należy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest sama przewodnia idea. Zero Waste (z ang. Zero strat), czy pewien wcześniejszy etap noszący nazwę Less Waste (z ang. Mniej strat) to nowoczesne, odpowiedzialne podejście do życia, mające na celu między innymi dbanie o naszą planetę tak, aby kolejne pokolenia mogły korzystać z jej dobrodziejstw.

Czym są idee Zero Waste?

Idee te mówią o sprzeciwieniu się istniejącemu od kilkudziesięciu lat konsumpcyjnemu i bezrefleksyjnym podejściu do życia, które opiera się na wytwarzaniu dużej ilości, często jednorazowych lub o krótkim terminie użyteczności produktów. Dosyć szybko są one wyrzucane, a w zamian kupowane nowe. A to jeszcze nie wszystko… Produkty te stawiają na atrakcyjny wygląd nie tylko same w sobie, ale i opakowań w których są sprzedawane, pomimo tego, że zaraz po zakupie zostaną one wyrzucone do śmieci. W ten sposób kręci się wielka spirala tworzenia miliardów ton produktów, nie mających żadnej użyteczności i z założenia mających być tylko „wabikiem”, który następnie zostaje usunięty. Koszmar dla naszej planety!

Filozofia Zero Waste

Filozofia Zero Waste mówi o tym, że należy zrezygnować w możliwie w największym stopniu z artykułów, które pełnią swoją funkcję przez krótki czas, a jednocześnie tworzone są z produktów które wymagają setek lat, aby Matka Ziemia poradziła sobie z ich obecnością. W przypadku gdy natrafiamy na opakowania czy części artykułów, które nie ulegają naturalnej biodegradacji lub recyklingowi, w myśl idei Zero Waste powinniśmy wykorzystywać je do innych celów. Na jakiej zasadzie funkcjonuje więc sklep zero waste?

Sklep zero waste to miejsce, gdzie stawia się na sprzedaż produktów, które są zrobione z recyklingu i mogą zostać takiemu ponownie poddane, sprzedawane w nim towary nie potrzebują dodatkowych opakowań oraz nie ma w nim miejsca na plastikowe torby i inne wykonane z syntetycznych materiałów artykuły.  Rzadziej wymieniane cechy tego typu miejsca to idea dzielenia się produktami i miejsce umożliwiające naprawę uszkodzonych towarów. Jak wygląda to w praktyce?

Gdzie szukać sklepów Zero Waste?

Na przykładzie sklepu Pomarańczowa Sowa.pl, można wymienić sprzedaż kosmetyków wykonanych z organicznych i ekologicznych materiałów, w procesach produkcji niezagrażających środowisku. Ponadto sklep zero waste to produkty, które nie posiadają opakowań w ogóle, czasami pakowane są w trwałe dozowniki i pojemniki mające na celu ponowę ich uzupełniane produktami dostępnymi w sklepie lub zabezpieczone są wyłącznie w pełni kompostowalny opakowaniem typu karton, tworzonym bez udziału sztucznych składników.

Krem UV i pielęgnacja w jednym

Redakcja nowekosmetyki.pl

Zespół miłośniczek lifestyle'u, urody i zakupów. Dzielimy się nowinkami i poradami na temat zdrowia, diet, urody i zakupów. Dzieci zajmują w naszych życiach bardzo istotne miejsce, dlatego na blogu można znaleźć też wiele treści dotyczących parentingu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak opakować kosmetyki płynne